Översätt sidan till 21 olika språk. Välj språk genom att trycka på jordgloben.

MoDs lokala utskott | Gå med, eller starta ett nytt!

Känner du att det är dags att stå upp för mänskliga rättigheter, demokrati och yttrandefrihet tillsammans med andra modiga?

Då är du varmt välkommen att bli aktiv i föreningens arbete. Vi startar nu upp lokala utskott runtom i landet och om det saknas ett utskott där du bor så är det bara höra av dig till Helinä eller Eva nedan eller mejla oss på kansliet@partietmod.se så hjälper vi dig att komma igång. Exakt vad det lokala MoD-utskottet gör kommer ni överens om tillsammans. Just nu behöver vi hjälpas åt att sprida ordet om MoD. Vi har antagligen minst en miljon potentiella väljare som tycker att medicinsk valfrihet, alliansfrihet och minskad överstatlighet genom EU är bra. Men de vet inte att vi finns ännu. Konkret är det flygblad och valsedlar som behöver spridas nu inför valet. Sedan har ni som vill bli aktiva lokalt säkert en massa bra idéer på var och hur kännedomen om MoD kan öka på bästa sätt. Med insändare, lappar på anslagstavlor,  torgmöten eller inlägg i lokala grupper på Facebook och liknande.

Den som vill bli kontaktperson, eller känner till någon annan, hör av sig till  Helinä Kull-Valo på 070-99 80 749  eller Eva Larson på 073- 977 78 79

Lokala utskott med kontaktpersoner över hela landet indelat i län. Välkommen att kontakta din lokala MoD-representant nedan för att komma igång!

Län Kommun Namn Telefon E-post
Blekinge län Karlshamn, Mörrum Alfrida Thulin 072 719 18 16 karlshamn@partietmod.se
Dalarnas län Avesta Lars David Bergmark, SMSa till: 073-3899221 avesta@partietmod.se
Dalarnas län Falun, Borlänge, Leksand Kerstin Eriksson 073- 034 69 81 dalarna@partietmod.se
Gotlands län Gotland, Undersåker Johanna Skantze 0706-924542 gotland@partietmod.se
Gävleborgs län Bollnäs Veronika Schmidt 070-3180271
bollnas@partietmod.se
Gävleborgs län Gävle Erik Hammarberg 070 7182974 gavle@partietmod.se
Gävleborgs län Hudiksvall Christer Körsbärskvist 070-5307918 hudiksvall@partietmod.se
Hallands län Kungsbacka Patricia 0733-490565 kungsbacka@partietmod.se
Jämtlands län Östersund Lena Östling 073-841 51 48  
Jönköpings län Jönköping Habil Kantur 0737-087408
jonkoping@partietmod.se
Jönköpings län Vetlanda Ingela Östlund 070-9669296 vetlanda@partietmod.se
Kalmar län Kalmar Pernilla Ingvarsdotter 076-04 52 306 kalmar@partietmod.se
Kronobergs län        
Norrbottens Län Boden Urban Sterner 076 108 26 03 boden@partietmod.se
Norrbottens Län Pajala Regina Ainosdotter Mäki 070 320 75 75 pajala@partietmod.se
Norrbottens län Piteå Eva Marie Marcussen 073-0614622 pitea@partietmod.se
Skåne län Helsingborg Marcus Waltermark 0708- 69 64 52 helsingborg@partietmod.se
Skåne län Höganäs Stephanie Hammerfelt   hoganas@partietmod.se
Skåne län Lund Nina Delmar 072-5410505 lund@partietmod.se
Skåne län Malmö Marcus Borg 073-433 46 58 malmo@partietmod.se
Stockholms län Bromma, Sundbyberg, Solna, Norra Stockholm Daniyel Tavakolian 073-9317993 bromma@partietmod.se
Stockholms län Farsta Strand, Trångsund, Skogås Andreas Vinaccia 070 969 88 84 trangsund@partietmod.se
Stockholms län Hallstavik Robert Karlsson 070-2999021 hallstavik@partietmod.se
Stockholms län Norrtälje Helinä Kull-Valo 070-9980749
norrtalje@partietmod.se
Stockholms län Spånga, Bromsten Eva Lidman 076 2073488  
Stockholms län Vällingby Marcus Hugosson   vallingby@partietmod.se
Stockholms län Värmdö, Ingarö Jeanette Christersson 070-5657101 varmdo@partietmod.se
Stockholms län Östberga, Älsvjö Martin Lööf 073 704 04 57
stockholm@partietmod.se
Södermanlands län Järna, Gnesta, Mälardalens Universitet i Eskilstuna Jenny Djurstedt Caylar 073-142 98 00 gnesta@partietmod.se
Södermanlands län Nyköping, Oxelösund Jamal Taki 070- 28 68 056 nykoping@partietmod.se
Södermanlands län Trosa Mirko Pansera 073-984 28 42 trosa@partietmod.se
Uppsala län Bålsta Camilla Jolie Palmstierna 070- 33 32 720 balsta@partietmod.se
Uppsala län Uppsala, Björklinge Tony Nordberg 072 321 67 89 uppsala@partietmod.se
Värmlands län Råda Birgitta Carp 070-799 64 49  
Västerbottens län Boliden Aron-Kumar Solanki 070 289 96 83 boliden@partietmod.se
Västernorrlands län Sundsvall Gunnel Fahlberg 073-1418824 sundsvall@partietmod.se
Västernorrlands län Örnsköldsvik (kan leverera flygblad över större delen av länet) Mathias Bartsch 070 4600255 ovik@partietmod.se
Västmanlands län Hallstahammar Martin Hoffman   hallstahammar@partietmod.se
Västmanlands län Kungsör Mariette Lilja 073 066 99 82 kungsor@partietmod.se
Västmanlands län Västerås Per Drömek 070-717 16 50 vasteras@partietmod.se
Västra götalands län Alingsås Cecilia Strandevall 073- 8964580
alingsas@partietmod.se
Västra götalands län Borås Johan Lundin 073 6673038 boras@partietmod.s
Västra götalands län Göteborg Gustav Rydelius 076-3142560
goteborg@partietmod.se
Västra götalands län Göteborg, norra Maria Chatziemmanouil 0708-509237 goteborg-norra@partietmod.se
Västra götalands län Sjuhäradsbygden, Svenljunga Andreas Brander 070 0363504 svenljunga@partietmod.se
Västra götalands län Strömstad Annie Ljung 076 11 55 382 stromstad@partietmod.se
Västra götalands län Tanum Hanna 070- 862 90 26  
Västra götalands län Uddevalla Lisbeth Carlsson, smsa till: 0763-63 64 97 uddevalla@partietmod.se
Västra götalands län Vänersborg Gun-Britt Aloandersson 0739- 71 07 87 vanersborg@partietmod.se
Örebro län Degerfors Harriet Ålund 070 554 31 50 degerfors@partietmod.se
Örebro län Laxå, Tiveden Lotta   tiveden@partietmod.se
Örebro län Örebro Leif Gson Nygård 070-49 99 774 orebro@partietmod.se
Östergötlands län Linköping Stina Billgren 070-4916229 linkoping@partietmod.se
Östergötlands län Norrköping, Söderköping Liselotte Dahlen 070- 5457855 soderkoping@partietmod.se

Sagt om MoD

Gillar du denna artikel?

Dela på Facebook
Dela på Twitter
Dela på Telegram
Dela via Mejl
0 0 röster
Article Rating
Prenumerera
Meddela i
guest
11 Comments
Äldsta
Nyaste De Flesta Röstade
Inline Återkopplingar
Visa alla kommentarer
Å. Södergren
Å. Södergren
1 månad sedan

alla välmående nationer har en välmående sjöfartsnäring! Sverige var välmående en gång!

Lisbeth Eriksson
Lisbeth Eriksson
25 dagar sedan

Hur får vi valsedlar?
Bor i Strömstad

Christian
Christian
20 dagar sedan

Du skriver MOD direkt på den gula valseden med en penna.

Maj-Britt Capener
Maj-Britt Capener
22 dagar sedan

Hur får jag tag i valsedlar? Bor i Angered norra Göteborg,

Christian
Christian
20 dagar sedan

Du skriver MOD direkt på den gula valseden med en penna.

Dinka Hodzic
Dinka Hodzic
20 dagar sedan

Varför intte finns i Eskilstuna. Hur kan jag rösta för er men att inte behöva komma till Stockholm?

Christian
Christian
20 dagar sedan

Du skriver MOD direkt på den gula valseden med en penna inne i din lokala vallokal.

Lars
Lars
20 dagar sedan

Man behöver valsedlar i Hedemora, någon som kan förklara för folk hur man annars kan rösta på MOD. Risken är att rösten går till ett annat parti. MVH Lars

Lars-David Bergmark
Lars-David Bergmark
14 dagar sedan
Svara  Lars

Partiet sprider sig Lars. Dock så behövs det kontaktperson och medlemmar i Hedemora för att kunna få ut information mer effektivt.

trackback

[…] MoDs lokala utskott | Gå med, eller starta ett nytt! […]

trackback

[…] MoDs lokala utskott | Gå med, eller starta ett nytt! […]

Mer från MoD

Relaterade inlägg

11
0
Skulle älska dina tankar, vänligen kommentera.x
()
x
Få senaste nytt från MoD

Skriv upp dig och få vårt nyhetsbrev

Håll dig uppdaterad. Max ett mejl i veckan.